NASK inspiruje młodych: rekordowa frekwencja w Olimpiadzie ESA
Aż 21 tysięcy uczestników, trudne pytania z nauki o klimacie i wielka pasja do ochrony środowiska. 15-letnia Basia Lehmann jako jedyna uczestniczka zdobyła maksymalną liczbę punktów! Zakończyła się IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, organizowana przez NASK.


Za nami emocjonujące trzy etapy zmagań uczniów, którzy wzięli udział w IV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej. Znamy już listę laureatów wyłonionych spośród blisko 21 tysięcy uczestników. Aby poprawnie odpowiedzieć na 120 pytań z dziedzin takich jak geografia, chemia, fizyka czy biologia, uczniowie musieli wykazać się pogłębioną wiedzą na temat zmian klimatycznych i czystego powietrza.
– Olimpiada to nowatorski konkurs, ponieważ w całości odbywa się w formule online. Rozpoczynając od rejestracji uczestników, przez wszystkie trzy etapy konkursu, aż po ogłoszenie wyników. Dlatego sprawdza on nie tylko wiedzę ekologiczną, ale też wspiera rozwój kompetencji cyfrowych – mówi Przemysław Kuna, zastępca dyrektora NASK ds. projektów infrastrukturalnych i edukacyjnych.
– Celem olimpiady jest zachęcanie młodych ludzi, by – poszerzając wiedzę na temat ochrony środowiska – angażowali się w budowanie lepszej przyszłości – dodaje.
Poprzeczka była zawieszona wysoko
Do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej zgłosiło się blisko 21 tysięcy uczniów z klas 7 i 8 z ponad 2500 szkół podstawowych. To rekordowy wynik – ponadtrzykrotnie wyższy niż w poprzedniej edycji konkursu!
Po pierwszych dwóch etapach do finałowej rozgrywki dotarło 2350 uczestników. Następnie spośród nich wyłonieni zostali laureaci konkursu. Pytania nie były łatwe – tylko jedna uczestniczka uzyskała maksymalny wynik. To Basia Lehmann z 8. klasy Szkoły Podstawowej nr 83 “Łejery” w Poznaniu.
– Zanieczyszczenie powietrza, zmiana klimatu, zrównoważony rozwój – to jedne z najpoważniejszych wyzwań naszych czasów. Dzięki takim konkursom jak Olimpiada ESA, już na etapie nauki w szkole, młodzi ludzie dowiadują się, jak możemy sobie z nimi radzić. Doceniły to aż trzy resorty – Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przyznając w tym roku naszemu konkursowi patronaty honorowe – mówi Barbara Leśniczak, kierownik programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w NASK.
Nagrody dla najlepszych
Uczestnicy konkursu rywalizowali nie tylko o nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim o dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Dzięki temu, że konkurs znalazł się w wykazach opublikowanych przez 15 kuratoriów oświaty, uczniowie otrzymają dodatkowe trzy punkty podczas rekrutacji do liceów i techników. Takich osób jest 947 z ponad 500 szkół.
Spośród finalistów szczególne wyróżnienie, w postaci m.in. statuetek i zestawów nagród, otrzymało dziesięciu uczniów. To oni zdobyli największą liczbą punktów. Pozostali finaliści również dostaną upominki.
Gratulujemy zwycięzcom!
—————————————————-
Organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej jest Edukacyjna Sieć Antysmogowa działająca w ramach NASK, która już od 7 lat realizuje program cyfrowej edukacji ekologicznej w ponad 2350 szkołach i przedszkolach z całej Polski. Celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i budowanie świadomości społecznej w tym zakresie. W ramach ESA działa platforma e-learningowa EduESA, na której dostępne są bezpłatne materiały dla wszystkich uczestników projektów Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Partnerem merytorycznym olimpiady był Polski Alarm Smogowy.
Więcej informacji o konkursie: olimpiadaesa.nask.pl, esa.nask.pl i na Facebook ESA.
Wyróżnione aktualności
NASK promuje młode talenty informatyczne. Weź udział w naszym konkursie
Trwa konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu informatyki. To doskonała okazja, by zdobyć nagrody i otworzyć sobie drzwi do kariery w NASK oraz innych czołowych instytucji badawczo-technologicznych. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 października, a pula nagród wynosi 60 tys. zł.
Bez człowieka nie ma mowy o cyberbezpieczeństwie
Cyberodporność zyskała ludzką twarz – nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo firm. To ich świadomość, czujność i odpowiedzialność – stanowią pierwszą i ostatnią linię obrony przed cyfrowymi atakami. Jak rozwijać zabezpieczenia i jaka jest kondycja polskiego biznesu? O tym rozmawiali goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Puls dezinformacji. EKG w Katowicach
Fałszywe narracje w infosferze to coraz większy problem społeczny. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich. Jaka jest skala i dynamika tego zjawiska? Jak wpływa na życie społeczne oraz publiczne? To kwestie, które przewijają się w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Najnowsze aktualności
Szeroki front małych systemów na Impact’25
Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.
AKTUALIZACJA. Możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą. Po interwencji NASK META zablokowała reklamy
Reklamy polityczne, które mogły zostać opłacone z zagranicy i miały znamiona dezinformacji, zostały zablokowane przez firmę META po interwencji OAD NASK. To efekt działań prowadzonych w ramach projektu "Parasol Wyborczy", którego celem jest przeciwdziałanie manipulacjom w okresie kampanii wyborczej.
NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025
Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.